Bezdech skierniewice

Powody i konsekwencje bezdechu sennego

Dużo osób cierpi na przeróżnego typu zaburzenia ze snem. W zdecydowanej większości przypadków dotyczą one zasypiania. Jednakże to, co dzieje się z układem podczas snu jest dodatkowo niesłychanie znaczące przy szukaniu przyczyn zaburzeń snu. 
Przebieg snu jest silnie zaburzony w wypadku choroby zwanej bezdechem sennym. Bezdech senny nie jest choróbskiem, które pozostało jeszcze prawidłowo poznane. Zdecydowana większa część ludzi, które cierpią na bezdech nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to o tyle niebezpieczne, że bezdech w krańcowych przypadkach może doprowadzić do poważnych skomplikowań, włączywszy w to nagły zgon. 
Bezdech senny jest głównie skutkiem zwiotczenia mięśni języka a przy tym gardła. W ciągu dnia zwiotczenie to jest niezauważalne, jednakże w nocy, w trakcie przyjęcia pozycji leżącej do snu i przy płynnym rozluźnieniu mięśni w całym ciele jakie pojawia się podczas zasypiania, zwiotczałe mięśnie języka a także gardła naturalnie się zapadają. Sprawia to, że transfer powietrza do płuc jest potężnie obniżony, czy też ustaje całkowicie. Osoba śpiąca zaczyna się dusić, stężenie tlenu we krwi niesłychanie szybko spada, a rośnie zawartość dwutlenku węgla. W efekcie dochodzi do gwałtownego i nadzwyczaj nieprzyjemnego wybudzenia. W trakcie jednej nocy taka okoliczność może ponowić się po wielokroć.
Niesłychanie często osoby nawet nie pamiętają, że się obudziły, choć osoby cierpiący na bezdech senny zazwyczaj skarżą się także na koszmary nocne, które są prawdopodobnie efektem tymczasowego niedotlenienia. Ta częściowa niepamięć sprawia jednakże, że bezdech jest niesłychanie trudny do zdiagnozowania. Wielokrotnie lepszą oznaką tego, że istnieje problem jest niezmiernie głośne chrapanie, na które cierpi niezmiernie dużo ludzi zmagających się z bezdechem. Porywcze przerwy w chrapaniu, jakie pojawiają się w czasie ataku bezdechu, wielokrotnie alarmują małżonka śpiącego razem z chorym, co umożliwia zauważyć, że dzieje się coś nieprawidłowego. 
Z nieznanych do końca powodów, na bezdech senny choruje dwa razy więcej mężczyzn aniżeli kobiet. Bardzo często są to także osoby cierpiące na dużą nadwagę bądź też osoby śpiące na wznak. Alkohol oraz niektóre środki nasenne też mogą znacznie przyczynić się do nasilenia symptomów bezdechu
Bezdech senny jest tak niebezpieczny z przyczyny niedotlenienia, które wytwarza. Może skutkować przeróżnego typu nadwyrężenia w ciele, osłabia także serce, wobec tego z powodu bezdechu sennego mogą się pojawić choroby układu krwionośnego takie jak arytmia, nadciśnienie, a nawet może dojść do zawału. 
Aby stwierdzić nieprawidłowości anatomiczne, które wywołują bezdech, należy przeprowadzić badanie endoskopowe. Leczenie przebiega w zależności od tego co ujawni to badanie. Aczkolwiek powinno się pamiętać, że przy właściwiej diagnozie a w dodatku rychłej interwencji, bezdech senny to schorzenie z którym każdy można sobie dać rdę.


Możliwość komentowania jest wyłączona.