Analizy statystyczne malbork

Analizy statystyczne dostępne dla każdego

Nie bez powodu matematyka uznawana jest za królową wszystkich nauk. Bez matematyki żadna domena techniczna czy też dziedzina przyrodnicza nie miałaby jak egzystować. Wszystko bowiem finalnie opiera się na liczbach i wyliczeniach. Bez liczb ludzie nie potrafią miarodajnie a także rzeczowo opisywać rzeczywistości. 
Do wszystkich doznań mogą wkraść się błędy, które następują albo z braku dokładności oraz precyzyjności badacza albo z bliżej niepoznanych, zewnętrznych czynników. Pojawia się więc kłopot jak ustalić, które wyniki są mylne, a które wyniki są autorytatywne? Na ratunek badaczom przybywa wtenczas statystyka, przedmiot prawdopodobnie najmniej lubiany na większości kierunków technicznych, ale jednak na wskroś niezbędny przy wykonywaniu jakichkolwiek badaniach naukowych. Analizy statystyczne służą jako wyznacznik między tym, co jest efektem prawdziwym, a co wynikiem przypadku lub błędu. U podstaw każdej analizy statystycznej jest teoria prawdopodobieństwa i to dzięki niej jest się w stanie pominąć pomiary, które najprawdopodobniej są nieistotne statystycznie. Mówiąc jednakże o prawdopodobieństwie trzeba jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko, że zignorowany wynik był mimo wszystko wiarygodny – jest to powód dla którego wszystkie eksperymenty powinny być wykonywane w parokrotnych ponowieniach. Bez powtórzeń nawet analizy statystyczne nie ocaliłyby przed przyjmowaniem fałszywych wyników jako prawdziwe. 
W obecnych czasach władają komputery, które zapewniły prędki postęp w statystyce. Niepotrzebne są już tablice, rozkłady prawdopodobieństwa oraz tony papieru do długich a także zazwyczaj bardzo mozolnych obliczeń. Komputer jest w stanie znaleźć wynik w przeciągu kilku sekund i to ze znikomym prawdopodobieństwem popełnienia błędu. 
Analizy statystyczne mogą być przeprowadzane przez mnóstwo programów komputerowych, co poniektóre z nich istniejące na każdym komputerze. Niemniej jednak w szczególnych przypadkach fachowe oprogramowanie do analizy statystycznej może być wymagane. Jest tak przy zaawansowanych badaniach naukowych, bądź w czasie prób klinicznych przy badaniu nowego leku. Zatem analizy statystyczne cały czas się rozwijają a w dodatku stają się co chwila bardziej dokładne a przy tym szybkie. 
W razie potrzeby, występuje niezmiernie dużo firm, które biegle zajmują się analizą statystyczną. Przyjmują zlecenia z przeróżnych dziedzin techniki, medycyny oraz przemysłu i stosują w nich analizy statystyczne do poświadczenia wiarygodności rozmaitego wariantu danych. Pokazuje to jak uniwersalne a przy tym konieczne są analizy statystyczne – bez nich bowiem, niemożliwe byłoby znaleźć prawdziwą odpowiedź na żadne zagadnienie naukowe.


Możliwość komentowania jest wyłączona.